Warsztaty pszczelarskie

"Pszczółka Maja sobie lata, ooo..." to  najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. Na dzisiejszych warsztatach przedszkolaki  dowiedziały się, że w Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapylenie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach. Dzieci dowiedziały się również, kto rządzi w ulu (Królowa) i jaką rolę pełnią trutnie. Wykonały własną  świeczkę z wosku pszczelego i otrzymały słoiczek miodu do degustacji. Warsztaty były bardzo ciekawie prowadzone a dzieci pochwalone za właściwe i nienaganne zachowanie.
Ze wzgledów bezpieczeństwa zajęcia były dzielone na dwie grupy.