Przedszkole Samorządowe nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim

Listopad jest wyjątkowym miesiącem dla wszystkich polaków. To właśnie w tym miesiącu po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji po raz IV nasze przedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs patriotyczny "Moja Mała Ojczyzna". Dzieci choć jeszcze małe dobrze wiedzą w jakim mieście mieszkają, gdzie to miasto znajduje się na mapie Polski, potrafią ułożyć kontury naszego kraju z puzzli, znają najważniejsze zabytkowe miejsca w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku konkurs przybrał formę zajęć edukacyjnych o naszym mieście oraz kreatywnej pracy plastycznej „Piotrków Trybunalski za 100 lat”. Zaprzyjaźnione przedszkola, które wzięły udział w konkursie nadesłały fotorelację i wykazały się wspaniałą wyobraźnią podczas tworzenia prac plastycznych. Na ręce wychowawców poszczególnych grup zostały przekazane piękne nagrody dla dzieci.
Cały tydzień trwały przygotowania do tak ważnego święta. Dzieci uczyły się pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej, utrwalały wiadomości o symobolach narodowych, ważnych miastach Polski, rozwiązywały quizy. W środę nasze przedszkole przyłączyło się do akcji MEiN " Szkoła do hymnu",  o godzinie 11.11 wszystkie dzieci  wspólnie odśpiewały czterozwrotkowy Hymn Polski, a dzieci z grupy V inaugurowały IV edycję miedzyprzedszkolnego konkursu "Moja Mała Ojczyzna".
"Złota kaczka i duch starego zamku" to ciekawa i zabawna bajka, którą miały możliwość obejrzeć dzieci z naszego przedszkola w Miejskim Ośrodku Kultury. Piękna scenografia, kunszt aktorski oraz towarzyszące piosenki i wspólne śpiewanie przeniosły dzieci w świat magi.
W tym roku również nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta", która miała na celu zorganizowanie w placówce działań upamiętniających ważne postacie lub wydarzenia naszego miasta. Dzieci i nauczycielki w zależności od grup odwiedzały pomniki, tablice upamietniajace, groby nieznanych żołnierzy. Przedszkolaki miały możliwość poznania krótkiej historii i zapalenia symbolicznego znicza.
Dziękujemy za zaangażowanie rodziców w akcję i zakup zniczy na ten cel :)
Kochani rodzice, dziadkowie, dzieci !
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Patronem tego dnia jest Św.Franciszek z Asyżu a w Polsce pierwszy raz to święto obchodziliśmy w 1993 roku. Co roku nasze przedszkole uczestniczy w akcji wspierania piotrkowskiego schroniska dla  zwierząt pozbawionych opieki. W dniach 27.09 - 8.10.2021r ( dwa tygodnie) odbędzie się zbiórka suchej karmy dla psów i kotów oraz puszek z żywnością. Pojemnik na dary został umieszczony  w przedsionku. 
https://schronisko-piotrkow.pl/
Za wszelkie dary i okazane serce bardzo dziękujemy:-)

Aktualizacja!
Dary zostały dostarczone do schroniska. W imieniu opiekunów oraz zwierząt z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom <3 :)
Co roku w okresie jesiennym odbywa się Europejski Tydzień  Kodowania. Obecnie obejmuje on  aż dwa tygodnie  9  -24 pażdziernika. Dzieci i nauczyciele PS 5 dołączają  do zabawy  #CodeWeek2021 . W poszczególnych grupach bedą odbywały się fotorelacje i opisy. Zachęcamy  również rodziców i starsze dzieci do zabawy oraz by skorzystali z naszych propozycji. Rozwijajmy i uczmy się a przede wszystkim bawimy.
wirtualna mata do kodowania 
zabawy i gry 
klikankowo-kodowanie
 
07-10-2021

Wreszcie gramy

Czyli kolejne spotykanie  z panem Witkiem i jego gośćmi. Dzisiejsze zabawy odbyły się na ludową nutę. Dzieci rozpoznawały muzykę smutną i wesołą. Pani Małgosia nauczyła nas piosenki "Ho, ho, ho  bawmy się" oraz rozruszała dzieci ruchowo. Pan Witek opowiedział nam o Wiśle płynacej przez Kraków, Warszawę , Toruń i Gdańsk. Zatańczył i pokazał Polskie tańce narodowe: krakowiaka, mazura, kujawiaka, poloneza  i zachecił do wspólnej zabawy wszystkie dzieci.
W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania. W naszym przedszkolu gościliśmy panią Jadwigę Szymczyk z WODN, ktora zaprezentowała nam wiersz Jana Brzechwy "Na straganie", wizualizację sylwetami prowadziła nauczycielka  Barbara Zielonka, zaś zabawy muzyczno - kulinarne i edukacyjne nauczycielka Renata Góral. Wszystkie dzieci słuchały z zaciekawieniem i odpowiadały na zadawane pytania. Układały puzzle warzywne, klasyfikowały, kolorowały i bawiły się w rytm muzyki.
Jak co roku obchodzimy ten dzień przypominając dzieciom o ich prawach. Świętujemy z nimi i pragniemy by ten czas był wyjątkowy, Zabawy i tańce towarzyszyły przedszkolakom cały dzień a uśmiech nie znikał z ich twarzyczek. 
Dzieci z grupy III, IV i V spotkały się z ratownikami medycznymi. Było bardzo ciekawie. Dowiedziały się, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczyły ułożenie w pozycji bezpiecznej i wykonywały masaż serca na fantomie. Ratownicy nagrodzili dzieci pięknymi książkami.

Sobota 04 grudnia 2021

Klemens, Chrystian, Barbara, Krystian, Hieronim, Melecjusz

Ankieta

Dlaczego państwo wybraliście przedszkole PS 5 ?
Zobacz wyniki