24-05-2023

Ahoj Marynarzu!

Przedszkolaki popłynęły dzisiaj  w daleką morską podróż. Harmonijka , grzechotki, gitara towarzyszyły śpiewaniu szant a pan Witek zagrzewał do tańca i śpiewu. Kolejny udany koncert filharmonijny i przeżyta  przygoda.
Początek tygodnia zaczęliśmy od ciekawych spotkań. Przedszkolaki uczestniczyły w  warsztatach, na których same komponowały kształt, zawartość i zapach mydełek glicerynowych. Wielozmysłowa aktywność dzieci umożliwiła poszerzanie ich doświadczeń. Całość spotkania podsumowały panie prowadzące prelekcjami na temat historii mydła, jego zastosowania i różnorodności. Nie zapomniano także  o przypomnieniu dzieciom  podstawowych zasad utrzymywania higieny rąk i ciała. Najciekawszy okazał się quiz wiedzy, w którym dzieci doskonale sobie poradziły z odpowiedziami.
Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych  owadów. Były więc filmy edukacyjne, quizy, zagadki, zabawy taneczne i ruchowe , wykonanie pracy plastycznej- czyli wspaniała zabawa, która wiele nas nauczła i zachęciła do szczególnej ochrony tych niezwykle pożytecznych owadów.

Podarowane drzewka za surowce wtórne powędrowały dzisiaj do naszego ogrodu. Przy pomocy dzieci i  pana Marka zostały posadzone w wybranych miejscach przedszkola. Do akcji czynnie włączyła się sama pani dyrektor, która rozmawiała z dziećmi  o sadzonych drzewkach, ich gatunkach i sposobach dbania o nie.
Jak bezpiecznie poruszać się na przejściu, która prawa , która lewa strona? Tego uczyła nas dzisiaj  pani Justyna. Nie zabrakło dobrej, rytmicznej muzyki, rymowanek i ruchu. Jak zwykle  pani Justyna zadbała o dobry humor i zaangażowanie dzieci. Kolejne udane warsztaty:-)

Reprezentanci naszego przedszkola: Zosia i Fabian z grupy III uczestniczyli dziś w konkursie ,,Bezpieczny Przedszkolak", który organizuje co roku  Przedszkole Samorządowe  nr 15. Przedszkolaki spisały się na szóstkę wykazując się dużą wiedzą na temat zasad ruchu drogowego oraz sposobów postępowania w sytuacjach zagrożenia.
W sobotę 13 maja przed wejściem głównym do FOCUS MALL odbyła się ekologiczna akcja "Drzewko za surowce wtórne". Nie zabrakło tam też naszych byłych i obecnych przedszkolaków wraz z rodzicami oraz nauczycieli i dyrekcji PS 5. Za zebrane nakrętki oraz baterie dostaliśmy sadzonki drzew, które upiększą nasz przedszkolny ogród. Spotkanie choć sobotnie cieszyło się dużym zainteresowaniem a robiony "rowerowo" sok smakował wyśmienicie:-)
12 maja Amelia i  Nina wzięły udział w corocznym konkursie organizowanym przez PS nr 12 "W zgodzie z  naturą". Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze,  więc trema nie gościła na twarzach naszych lauratek. Dziewczynki doskonale poradziły sobie z wszystkimi zdaniami konkursowymi. Zostały wyróżnione i nagrodzone.
Fotorelacja ze strony PS nr 12
Przedszkolaki grupy III i V  odwiedziły dzisiaj ważne miejsca w naszym mieście. W związku z wczorajszym świętem bibliotekarza pojechały do  Biblioteki Pedagogicznej i wręczyły paniom bibliotekarkom symboliczne kwiaty wykonane orygami. Dowiedziały się na czym polega praca w bibliotece i jakie obowiazki mają panie tam pracujące. Dzieci zostały przyjęte bardzo ciepło a na pożegnanie poczęstowane słodkim przysmakiem. Następnym przystankiem była Mediateka. Powitanie z pracownikami, oprowadzenie po wszystkich zakamarkach oraz udział w zabawach, quizach, aikido organizowanych w ramach Dni Europy przez Europe Direct były ciekawym doświadczeniem dla dzieci. Pogoda dopisała a zabawa na świeżym powietrzu wprawiła w dobry humor wszystkie  przedszkolaki.
Dnia 28 kwietnia  dzieci z grupy III i V były na wycieczce w Straży Pożarnej. Pan Paweł najpierw pokazał dzieciom siłownię, gdzie strażacy ćwiczą , aby mieć siłę i zręczność fizyczną potrzebną do pracy. Następnie przedszkolaki oglądały różne pojazdy strażackie, quady, łodzie i wchodziły do środka. Oglądały liczne akcesoria potrzebne w pracy, ślizg na rurze, strój z butlą tlenową. Frajdą było przymierzanie hełmów strażackich. Na koniec wykonano  pamiątkowe zdjęcie. Praca strażaka bardzo się dzieciom podobała. A chętnych do pracy jako strażacy w przyszłości wśród przedszkolaków nie zabrakło.

Czwartek 28 marca 2024

Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat