09-05-2022

Dzień Europy 2022

Dzieci z grup IV i V wzięły udział w obchodach Dnia Europy. Zostały one zorganizowane przez Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 9 maja. Dzieci pomalowały kredkami domek, który zostanie przewieziony do przedszkola, jako pamiątka ich działań artystycznych. Ponadto kolorowały kredą płytki chodnikowe. Wzięły także udział w licznych konkursach, w których wykazały się wiedzą na temat Polski i Unii Europejskiej. Główną atrakcją było jednak Koło Fortuny. Dzieci otrzymały wspaniałe nagrody i zadowolone powróciły do przedszkola.
22-04-2022

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi  jest  akcją prowadzoną corocznie wiosną,  jej celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Nasze przedszkolaki także dołączyły się do akcji i  utrwalały wiadomości na temat ochrony środowiska, segregacji odpadów, oszczedności wody, prądu. Na podstawie filmów, pogadanek, plakatów rozwiazywały quizy, wykonały piękne prace plastyczne i obiecały, że będą dbać o naszą planetę codziennie a nie tylko od święta.
W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne nasze przedszkolaki przygotowały dekoracje oraz upominki dla rodziców.  Jak co roku i dzisiaj w naszym przedszkolu odbył się Wielkanocny obiad. Dzieci i panie składały sobie życzenia oraz wykonywały wspólne zdjecia a wszystko to  przy akompaniamencie wiosennych piosenek.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Niech te Święta będą pełne radości z okazji rodzinnych spotkań przy stole, niech stół będzie bogato zastawiony, a Wasze serca wypełnione szczęściem.
    Życzą
          Dyrektor oraz personel Przedszkola Samorządowego nr 5
7 kwietnia do naszego przedszkola zawitali uczniowie klas VII  Szkoły Podstawowej  13 wraz z nauczycielem. Goście we wszystkich grupach przedszkolnych czytali dzieciom  wiersze i bajki  polskich poetów: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wszystko to  w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Na koniec dzieci zadawały pytania dotyczące  szkoły. Przedszkolakom bardzo podobało się to wydarzenie i z niecierpliwością wyczekują na powtórkę.

A oto strony internetowe zaprzyjaźnionych szkół :-)
Szkoła Muzyczna
01-04-2022

Czym jest autyzm?

Tego dowiedziały się dzieci na zajęciach poświęconych tematyce autyzmu. Choć temat jest dla dzieci trudny, to w zrozumieniu pomogły im książki, plakaty, gazetki, projekcje filmowe i zabawy. Na znak solidarności  przedszkolaki ubrały się na niebiesko, tworzyły własne kompozycje plastyczne z materiałów a także kolorowały misie, wstążki i serduszka z puzzli.

01-03-2022

Szanowni Państwo,
Nasze przedszkole solidaryzuje się i pośredniczy w zbiórce potrzebnych rzeczy dla Ukrainy
Medyczne;
  • opatrunki, bandaże, woda utleniona, zestawy pierwszej pomocy, płyny odkażające
  • środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie, witaminy
Środki higieny i czystości;
  • płyny do kąpieli, pod prysznic, mydło, dezodoranty, grzebienie
  • szczoteczki i pasty do zębów
  • podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych
  • papier toaletowy, ręczniki papierowe, worki na śmieci
  • środki dezynfekujące, maski filtrujace-jednorazowe
Inne;
  • baterie, powerbanki, kable do telefonów
  • latarki
Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5  ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023.
Rekrutacja prowadzona będzie na następujące wolne miejsca:
rocznik 2019 - 24 miejsca
rocznik 2018 -   2 miejsca
rocznik 2017 -   4 miejsca
rocznik 2016 - 32 miejsca

Ponadto posiadamy wolne miejsca w bezpłatnej zerówce 5-godzinnej – 15 miejsc mającej siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Próchnika 8/12.
Dokumenty rekrutacyjne do pobrania w PS 5 lub w zakładce„DLA RODZICÓW” - REKRUTACJA.<–  (lista dzieci przyjętych także)
Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w dniach od 01.03.2022 r. do 21.03.2022 r.

Zachęcamy do oglądania strony internetowej przedszkola a szczególnie  aktualności i działań poszczególnych grup przedszkolnych
 (uroczystości, wydarzenia, projekty, ciekawe zajęcia)
9 lutego przypada w Polsce Święto Pizzy. Jak co roku starsze dzieci miały w tym dniu mnóstwo zabaw i zajęć związanych z pizzą. Nie tylko tworzyły własne matematyczne kompozycje smakowe ale wykonywały zadania na tablicy interaktywnej. Oczywiście nie mogło zabraknąć prawdziwej pizzy. Przedszkolaki wałkowały ciasto przygotowane przez nauczycielki, rozsmarowywały koncentrat oraz kroiły składniki i posypywały nimi ciasto. Po upieczeniu odbyła się wyśmienita uczta i degustacja. Dzieciom pizza bardzo smakowała. Dzień pizzy został uczczony !
"Pszczółka Maja sobie lata, ooo..." to  najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. Na dzisiejszych warsztatach przedszkolaki  dowiedziały się, że w Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapylenie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach. Dzieci dowiedziały się również, kto rządzi w ulu (Królowa) i jaką rolę pełnią trutnie. Wykonały własną  świeczkę z wosku pszczelego i otrzymały słoiczek miodu do degustacji. Warsztaty były bardzo ciekawie prowadzone a dzieci pochwalone za właściwe i nienaganne zachowanie.
Ze wzgledów bezpieczeństwa zajęcia były dzielone na dwie grupy.

Wtorek 16 lipca 2024

Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda